EM-SAR

Elektromanyetik Sentetik Açıklıklı Radar Simülasyonu Yazılımı, 3 Boyutlu bilgisayar destekli tasarım (BDT) modeli verilen bir platformun SAR görüntüsü ve bu görüntüyü elde etmekte kullanılabilecek ara verileri üretebilmektedir.

Askeri görüntüleme ve uzaktan algılama uygulamalarında sıkça kullanılan SAR, hedef tespit ve teşhisi için önemli bilgiler sunmaktadır. Ciddi yatırımlar gerektirdiğinden (SAR cihazları, bunların hava platformlarına montajı vb) ve görüntü alımı için uçuş yapılması zorunluluğu olduğundan SAR görüntüleme kurulum ve işletim maliyeti açısından masraflı bir işlemdir. BDT modelinden SAR görüntüsü üreten benzer yazılımların güncel sürümlerinin, geliştirildikleri ülkelerin (ABD, İtalya) ihracat yasaları gereği, yurtdışı satışlarına izin verilmemektedir.Bu yazılımla özellikle AR-GE faaliyetlerinde kullanılabilecek simüle edilmiş SAR görüntüleri üretilebilmektedir.

EM-SAR yazılımının çıktıları, SAR görüntüleri veya bu görüntüleri elde etmekte kullanılabilecek ara verilerdir. Dolayısıyla yazılım sadece SAR görüntüsü oluşturmakla kısıtlı olmayıp, görüntünün oluşturulmasında kullanılan radar sinyali bilgilerini de kullanıcıya sunabilmektedir. EM-SAR yazılımı bu amaçla;

  1. Model, açı, frekans ve PSF girdisinden SAR görüntüsü ( I (x, y) veya f (x, y) ) üreten,
  2. Model, açı ve frekans girdisinden yansıtıcılık değeri (g(k, θ)) üreten,
  3. Model, açı, frekans ve bant genişliği girdisinden menzil profili Q(v, θ) verisini üreten

yazılım modüllerinden oluşmaktadır.

Diğer taraftan platformların SAR görüntülerinin üretilmesi görünmezlik (stealth) çalışmalrı için yeterli olsa da hedef tanıma çalışmalarında yeterli bilgi sağlamaz. Dolayısıyla EM-SAR yazılımı platformun içinde bulunduğu "sahne"nin özelliklerini de dikkate alarak SAR görüntüsü üretebilir.